نظر به اینکه کتاب شریف (البیان فی تفسیرالقرآن) از منابع مهم علوم قرآنی به شمار میرود ونیز ازجمله منابع آزمون دکتری ،در این پست مقاله معرفی این کتاب از دایره المعارف اسلامی به قلم دکترمهدوی راد و نیز لینک دانلود متن کتاب رو قرار میدم در ضمن ترجمه این کتاب هم توسط حجه الاسلام هاشم زاده هریسی چاپ شده است.

نوشته جناب مهدوی راد رو در ادامه مطلب مشاهده کنید.

دانلود کتاب


ادامــه مـطـلـب
نوشته شده در جمعه نوزدهم آذر 1389ساعت 0:41 توسط علی معدلی| |
با توجه به نزدیک شدن کنکور دکتری (هرچند هنوز تکلیفش مشخص نیست و دقیقا خود مسئولین وزارتخونه هم نمیدونن میخوان چکار کنن..)بهتر دیدم چند تا کتاب و جزوه معرفی کنم که در اصل تلخیص و ترجمه هایی از منابع آزمون هستند.اولین پست رو اختصاص میدم به کتاب شریف تفسیر و مفسران مرحوم آیت الله معرفت.

كتاب تفسیر و مفسران، در واقع، ترجمه كتاب«التفسیر و المفسرون فی ثوبه القشیب» می باشد كه توسط دو تن از شاگردان فاضل آیة الله معرفت به فارسی ترجمه شده است. این كتاب، با اضافاتی بر اصل كتاب،توسط مؤسسه فرهنگی التمهید به چاپ رسیده و استاد در برخی مباحث آن تجدید نظر،اضافات و اصلاحاتی اعمال كرده اند.

در ادامه مطالب میتونید اطلاعات بیشتری رو راجع به این کتاب ببینید.

و اما خلاصه این کتاب..

(سرگذشت تفسير)خلاصه‌ای از كتاب تفسير و مفسران آيت‌الله معرفت است.

اين كتاب شامل موضوعات مختلفی درباره‌ی تفسير و انواع آن است كه از سرفصل‌های آن می‌توان به تفاوت تفسير و تأويل، تفسير به رأی، شيوه ترجمه، دلايل مخالفان ترجمه قرآن، سابقه ترجمه در اسلام، پيدايش تفسير، صحابه مفسر، تفسير در عصر تابعان، گستره تفسير ابن عباس، تفسير در عصر جديد، منابع تفسير در عصر تابعان، شيوه ادبی و اجتماعی، تفسير برحسب ترتيب نزول، انواع تفسير موضوعی و تفاسير متشابهات قرآن اشاره كرد.

سرگذشت تفسير با 427 صفحه در شمارگان 1500 نسخه برای نخستين‌بار از سوی موسسه قرآنی تفسير جوان عرضه شده است.

این هم آدرس فروشگاه موسسه:تهران - خیابان پاسداران - بین گلستان هشتم و نهم - شماره 353 - واحد 4

جهت استفاده بیشتر دوستان لینک متن کامل اصل کتاب رو هم قرار میدم.

تفسیر و مفسران جلد اول

تفسیر و مفسران جلد دوم

 


ادامــه مـطـلـب
نوشته شده در سه شنبه چهارم آبان 1389ساعت 2:36 توسط علی معدلی| |
باتوجه به اهمیت Encyclopedia of Islam و Encyclopedia of Quran و نیز منبع بودن مقالات این دو دائره المعارف در آزمون دکتری و کارشناسی ارشد گزیده برخی مقالات رو که بیشترین استفاده در آزمون ها داشتند به صورت فایل pdf تقدیم میکنم.احتمالا این فایل منبع درس زبان تخصصی علوم قرآن و حدیث نیز خواهد بود.لازم به ذکراست انتخاب این مدخل ها توسط استاد ارجمند دکتر موسوی صورت گرفته است.

باتشکر از جناب آقای خراسانی

در ضمن برای سهولت کار دوستان در استفاده از دیکشنری برای ترجمه متن لینک یک تبدیل کننده pdf به word رو هم قرار میدم که بتونید راحت مقالات pdf رو تبدیل کنید.

لینک دانلود 

لینک تبدیل کننده فایل های pdf به word

نوشته شده در دوشنبه دوازدهم مهر 1389ساعت 0:7 توسط علی معدلی| |
با توجه به اهمیت کتاب الاتقان فی علوم القرآن و نیز منبع بودن این کتاب در آزمون های ارشد و دکتری در این پست کل متن کتاب رو به صورت کتاب الکترونیکی و نیز فرمت جاوا برای موبایل قرار میدم.در پست های قبلی مقاله ای رو راجع به مقایسه این کتاب با البرهان زرکشی قرار داده بودم.

باتشکر از جناب آقای خراسانی.

کتاب الکترونیکی

الاتقان برای موبایل

نوشته شده در یکشنبه یازدهم مهر 1389ساعت 11:10 توسط علی معدلی| |
باسلام و عذرخواهی از غیبت 2ماهه!

انشاءالله با شروع سال تحصیلی با مطالب خوبی در خدمتتان خواهیم بود.

چون اکثر دوستان در حال نوشتن تحقیق خصوصا برای استاد زاهدی هستند! مقاله ای را با عنوان

(كتاب شناسى توصيفى «كتب حديث شيعه») از جناب دکتر مهدوی راد معرفی میکنم که فاکتورهای گزارش نویسی و نیز کتاب شناسی توصیفی را بیان کرده و نیز فهرست وار 116 عنوان از مجموعه های حدیثی شیعه را همراه با مولفین آنها ذکر میکند.امیدوارم مفید فایده باشد.


لینک دانلود
نوشته شده در پنجشنبه هشتم مهر 1389ساعت 19:40 توسط علی معدلی| |
با سلام و عرض معذرت بابت تاخیر در به روز رسانی.

چون ایام امتحانات در پیشه و دوستان همه مشغول تحقیق و تدبر!آدرس یک سایت رو در این پست میذارم که ۷ خصوصیت عمده مقاله نویسی رو شرح داده امیدوارم مورد استفاده قرار بگیره

http://www.usnews.com/education/blogs/professors-guide/2010/02/10/writing-a-paper-try-these-7-research-tips.html

نوشته شده در پنجشنبه بیستم خرداد 1389ساعت 15:13 توسط علی معدلی| |
با توجه به سفارش جناب دکتر نصیری مبنی بر مطالعه کتاب المستطرف متن کامل این کتاب رو که با زحمت دوست ارجمند جناب جعفرملک تهیه شده رو در این پست قرار میدم.

برای مطالعه کتاب به نرم افزار office 2007 نياز داريد.براي اطلاعات بيشتر راجع به اين کتاب به ابن لينک مراجعه کنيد.

http://www.tebyan.net/index.aspx?PID=19667&BOOKID=97561&PageSize=1&LANGUAGE=1&PageIndex=310

 نلتمس منکم الدعاء.

لينک دانلود کتاب

نوشته شده در یکشنبه نهم خرداد 1389ساعت 16:51 توسط علی معدلی| |

دکتر منصوريان عضو هيات علمي دانشگاه تربيت معلم که در دانشگاه چندين کارگاه

مقاله نويسي علمي به زبان انگليسي
روش پژوهش کيفي
گرانددت تئوري
را در دانشگاه امام صادق ع برگزار نموده است در مقاله اي  به ذکرصد مشخصه يک مقاله علمي و پژوهشي پرداخته است. به نظرم  اين مشخصات به عنوان سياهه وارسي
(checklist)
مي تواند براي پذيرش يک مقاله علمي به کار دست اندرکاران نشريات علمي دانشگاه  و ساير مراکز بيايد.
در صورت استفاده خواهشمند است حقوق معنوي اثر ( يعني ذکر مشخصات مقاله) لحاظ  بشود.
باتشکر از جناب مهندس رجبی.
نوشته شده در چهارشنبه پنجم خرداد 1389ساعت 18:37 توسط علی معدلی| |
علاوه بر نزول تدریجی، آیا نزول دفعی هم برای قرآن بوده یا نه؟ مرحوم استاد محمدهادی معرفت بر این نظر است که قرآن دارای نزول دفعی نمی باشد. ایشان آیه ی نخست سوره ی قدر را به معنای شروع نزول، معنا نموده و دلایلی بیان می نمایند. نظر استاد از این پرسش سرچشمه گرفته است که نزول دفعی به بیت المعمور چه فایده ای دارد. این نوشته به بررسی موضو و پاسخ دلایل انحصار نزول به نزول تدریجی پرداخته است.

واژگان کلیدی: وحی، نزول قرآن، نزول تدریجی، نزول دفعی، استاد معرفت

لینک مقاله

نوشته شده در چهارشنبه بیست و نهم اردیبهشت 1389ساعت 15:36 توسط علی معدلی| |
همان گونه که دوستان مستحضرند یکی از منابع مهم علوم قرآنی کتاب شریف البرهان فی علوم القرآن زرکشی است.که در کنار الاتقان سیوطی از منابع دست اول این حوزه محسوب میشوند.در این پست متن عربی کتاب که از کتب مرجع علوم قرآنی ست ونیز یک مقاله مرتبط پیرامون مقایسه الاتقان سیوطی و البرهان زرکشی رو قرار میدم. کتاب رو از اینجا و مقاله رو از اینجا میتونید دانلود کنید.

اطلاعات کتابشناختی رو انشاءالله در پست های آتی خواهم آورد.

نوشته شده در دوشنبه بیستم اردیبهشت 1389ساعت 2:14 توسط علی معدلی| |

کتاب های شیعی در کتابخانه الکترونیکی یعسوب الدین(ع)


منبع خبر: www.iqna.ir

کتابخانه الکترونیکی یعسوب الدین(ع) مجموعه ای از کتاب های شیعه را در دسترس علاقه مندان قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا)، کتابخانه الکترونیکی یعسوب الدین(ع)، به چهار زبان فرانسه، انگلیسی، عربی و فارسی، مجموعه کتاب های شیعه را با امکانات متفاوتی ارائه کرده است.

بخش های مختلف این کتابخانه الکترونیکی به شرح زیر است:

قرآن مجید؛ کاربران می توانند در این بخش به صورت آنلاین سوره های قرآن مجید را مشاهده کنند.

«فهرست کتاب ها»؛ مخاطبان قادرند به کلیه کتاب های این پایگاه، بر اساس حروف الفبا، بر اساس نام مؤلف و بر اساس موضوع دسترسی یابند.

بخش «پایگاه های اسلامی» و «هنر اسلامی» نیز قابل دسترسی نیست!

بخش «درباره پایگاه» نیز علی رغم تعریفی که برای این بخش وجود دارد، اطلاعاتی به دست کاربر نداده و تنها به تشکر از چندین نفر بسنده کرده است!

«بخش مشترکان»، «میزبانی رایگان»، و «ارسال کتاب» از دیگر بخش های مختلف این سایت است.

در قسمت «جستجو در کتاب ها» کاربران می توانند در دو قسمت «همه بخش ها» و «فقه» به دو صورت دقیق و نسبی به کتاب های مورد نظر خود دسترسی پیدا کنند.

امکان تماس با این کتابخانه الکترونیکی از طریق ارسال ایمیل فراهم شده است. علاقه مندان قادرند از طریق ایجاد شناسه کاربری و کلمه عبور به عضویت این سایت در آیند.

http://www.yasoob.com/

نوشته شده در جمعه هفدهم اردیبهشت 1389ساعت 14:38 توسط علی معدلی| |
این مقاله به بررسی انواع ترجمه قرآن می پردازد. نویسنده نخست دیدگاه های مختلف راجع به روش های ترجمه را مطرح کرده است. سپس به نقد آنها پرداخته و کاستی های تقسیم بندی روشها را بر شمرده است. آنگاه خود به دسته بندی جدیدی دست یازیده است که عبارت است از:
1- ترجمه لغوی یا لفظ به لفظ
2- ترجمه تحت اللفظی
3- ترجمه وفادار یا امین
4- ترجمه معنایی
5- ترجمه آزاد
6- ترجمه تفسیری
در ادامه مقاله نویسنده به توضیح هر یک از روشها و تفاوت آنها با یکدیگر پرداخته و در ضمن نتیجه گیری از مباحث مطرح شده به داوری و گزینش روش مطلوب می نشیند.

لینک مقاله

نوشته شده در پنجشنبه شانزدهم اردیبهشت 1389ساعت 12:28 توسط علی معدلی| |
کتابخانه مجمع جهانی اهل ‏بیت(ع) با بیش از 3000 عنوان کتاب از طریق پایگاه اطلاع‏رسانی کتابخانه‏های ایران به آدرس www.lib.ir در اختیار محققان و دانش‏پژوهان قرار گرفت.

به گزارش خبرآنلاین از این پس محققان علوم اسلامی و مذهبی از سایر نقاط جهان، با مراجعه به اینترنت و انتخاب این پایگاه علاوه بر استفاده از اطلاعات موجود در سایر کتابخانه‏های عضو این پایگاه، می‏توانند اطلاعات منابع موجود در کتابخانه اهل‏بیت علیهم‏السلام را نیز جستجو و بهره‏برداری نمایند.

با توجه به اقبال روزافزون کتابخانه‏های مختلف کشور، هم اکنون 31 کتابخانه تخصصی و 36 کتابخانه دانشگاهی و 113 کتابخانه عمومی به عضویت درآمده‏اند و اطلاعات این کتابخانه‏ها با بیش از چهار میلیون و 700 هزار کتاب از طریق این پایگاه در دسترس کاربران قرار گرفته است.

کاربران اینترنت، همچنین می‏توانند با مراجعه به پایگاه www.ahlulbaytportal.com و انتخاب لوگوی سیمرغ به برنامه‏های رایانه‏ای کتابخانه دسترسی پیدا کنند. عضویت در این پایگاه رایگان بوده و هیچ هزینه‏ای برای اعضا و کاربران نخواهد داشت.
نوشته شده در سه شنبه چهاردهم اردیبهشت 1389ساعت 18:4 توسط علی معدلی| |
روش شناسی تفسیر قرآن؛ [نویسندگان: ]علی اکبر بابایی، غلام علی عزیزی کیا و مجتبی روحانی راد، زیر نظر: محمود رجبی، چاپ اول، قم، پژوهشکده ی حوزه و دانشگاه، تهران؛ سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه ها (سمت)، 9731، 024 ص، وزیری.

قرآن، واپسین کتاب آسمانی و آخرین رهنمود خداوند سبحان برای رسیدن به رستگاری دنیوی و اخروی و تنها معجزه ی جاودانی در دست بشر است. دانشمندان در طول چهارده قرن درصدد کشف رمز و رازها و مطالب ژرف، هدایت گر و سازنده ی آن بوده اند که متأسفانه به دلیل روشن نبودن زاویه های روش شناسی در تفسیر قرآن، بسیاری از این تلاش ها به اختلاف در بیان مفاهیم آیات قرآن و مراد خدای سبحان انجامیده است. افزون بر این، امروزه شماری روشن فکر مآب، داعیه ی قرائت های گونه گون از دین را در سر می پرورانند و آیات قرآن را به دلخواه تفسیر می کنند. هم چنین دانشجویان رشته ی «علوم قرآنی و حدیث» در دوره ی کارشناسی ارشد و دکترا، متن درسی مدوّنی در زمینه ی «روش شناسی تفسیر» ندارند. بنا براین، ثبت مبانی، قواعد، منابع تفسیر، علوم مورد نیاز مفسر و شرایط مفسر، همت بلند و تلاش گسترده ای می طلبد تا با بررسی همه جانبه، «روش شناسی تفسیر» از ابعاد گوناگون فراهم گردد.

خوشبختانه این مهم، زیر نظر استاد فرزانه حجت الاسلام والمسلمین آقای محمود رجبی، جامه ی عمل پوشیده است. نگاهی به کتاب یاد شده، تلاش فراوان ایشان را در این زمینه به روشنی نشان می دهد.


ادامــه مـطـلـب
نوشته شده در سه شنبه چهاردهم اردیبهشت 1389ساعت 17:48 توسط علی معدلی| |
اصول از مهمترین منابع حدیثی شیعه و اولین مجموعه های حدیثی است که در زمان ائمه(ع) فراهم آمده اند. متأسفانه جز اندکی از این اصول بعینه به دست ما نرسیده است و باقی آنها در بین جوامع و کتب حدیثی پراکنده است. این نوشته به مسائل زیر می پردازد:

1 معنای اصل و تفاوت آن با کتاب؛
2 زمان تدوین اصول؛
3 تعداد اصول؛
4 امتیازات اصول؛
5 سرنوشت اصول؛
6 فهرست برخی از اصول اربعمأة

این مقاله رو از اینجا میتونید دانلود کنید.

راجع به معرفی کتاب ها و مقالات هم هر نظر و پیشنهادی دارید لطفا بیان کنید.

نوشته شده در سه شنبه چهاردهم اردیبهشت 1389ساعت 16:44 توسط علی معدلی| |
با سلام خدمت دوستان

انشاء الله قصد دارم ازین به بعد سایت ها  مقالات و کتاب هایی رو که در جلسات معرفی میکنم بر روی وب قرار بدم که دسترسی بهشون هم برای دوستان آسون تر باشه.

برای شروع مقاله ای رو از مرحوم معرفت قرار میدم که در اصل آخرین سخنرانی  منتشر شده از ایشونه. با عنوان تفسیر قرآن به قرآن و جایگاه سنت.این مقاله رو میتونید از اینجا دریافت کنید. 

نوشته شده در یکشنبه دوازدهم اردیبهشت 1389ساعت 19:16 توسط علی معدلی| |
اخیرا فایلی به دستم رسید که راجع به کتابشناسی کتب علوم قرآنی هست و فکر کنم مورد نیاز هر پژوهشگر قرآنی باشه.این فایل شامل ۲۴۵ عنوان کتاب در حوزه علوم قرآنی هس که به زحمت آقای محمد علی هاشم زاده جمع آوری شده.و تقریبا اطلاعات کتابشناختی هر کتاب رو داره این فایل رو اینجا میذارم استفاده کنید و دعام کنید!
نوشته شده در جمعه دهم اردیبهشت 1389ساعت 1:56 توسط علی معدلی| |
به واسطه دغدغه ای که والده مکرمه ام برای پایان نامه بنده داشتند!زحمت کشیدند با مشورت

اساتیدشون حدود ۱۵۰ عنوان کلی پیشنهادی برای رساله ارشد و دکتری علوم قرآن و حدیث

رو جمع آوری کرده و در اختیار بنده قرار دادند. من هم میخوام من باب( زکاه العلم نشره )این فایل رو که

واقعا فایل ارزشمندیه در اختیار دوستان قرار بدم.میتونید از اینجا دانلود کنید

نوشته شده در چهارشنبه هشتم اردیبهشت 1389ساعت 14:33 توسط علی معدلی| |

انجمن علمی دانشجویی الهیات دانشگاه امام صادق علیه السلام چند تا کتاب خوب از درسهای دکتر پاکتچی رو چاپ کرده که فکر کنم تو کتابخونه هر الهیاتی وجودشون لازم باشه.تو این پست اسم کتاب هارو میذارم.سعی میکنم تو پستای بعدی فهرست عناوین کلی رو هم بذارم.

دوستان علوم قرآن و حدیثی با این ایمیل با من تماس بگیرند و اگه دوس داشتن سفارش بدند تا با تخفیف ویژه براشون تهیه کنم.

moaddeli@isu.ac.ir

1.روش تحقیق عمومی:سلسله جلسات درس روش تحقیق دکتر احمد پاکتچی.ارائه شده در دانشگاه امام صادق علیه السلام

2.مباحثی در علل الحدیث:سلسله جلسات درس فقه الحدیث دکتر احمد پاکتچی.ارائه شده در دانشگاه امام صادق علیه السلام

3.نقد متن:سلسله جلسات درس نقد متن رشته تاریخ تشیع دکتر احمد پاکتچی.ارائه شده در دانشگاه امام صادق علیه السلام

4.تاریخ حدیث:سلسله جلسات درس تاریخ حدیث دکتر احمد پاکتچی.ارائه شده در دانشگاه امام صادق علیه السلام

5.تاریخ تفسیر:سلسله جلسات درس تاریخ تفسیر دکتر احمد پاکتچی.ارائه شده در دانشگاه امام صادق علیه السلام

نوشته شده در یکشنبه پنجم اردیبهشت 1389ساعت 14:17 توسط علی معدلی| |

زماني که در مقطع کارشناسي تحصيل ميکردم ،استاد بزرگوار ما جناب پروفسور پاکتچي سخنراني

داشتند راجع به ضرورت هاي مطالعاتي ويژه دانشجويان الهيات گرايش علوم قرآن و حديث. به سبب

اهميت اين مطلب متن ويرايش شده اين سخنراني رو اينجا قرار ميدم.اميدوارم مورد استفاده قرار بگيره.

نوشته شده در شنبه چهارم اردیبهشت 1389ساعت 20:4 توسط علی معدلی| |

Powered by WebGozar